august

  • 01.08.: coven, bi nuu
  • 01.08.: toiling midgets & siwomat, schokoladen
  • 02.08.: turbostaat & deutsche laichen, schokoladen
  • 03.08.: orphx, ancient methods, reka (& more), berghain
  • 04.08.: recondite, else
  • 08.08.: kettcar & muff potter, waschhaus potsdam
  • 09.08.: ghost i, kodama & naim, hangar 49
  • 10.08.: isaac rother and the phantoms & mir express, autobahn
  • 10.08.: ditterich von euler-donnersperg, rashad becker, phase fatale (& more), halle am berghain
  • 12.08.: lumerians, kantine am berghain
  • 14.08.: restive plaggona, griessmühle
  • 14.08.: urin, gesture & property, autobahn
  • 15.08.: mitski, heimathafen
  • 15.08.: morioh sonder, 8mm-bar
  • 16.08.: rhys fulber, tresor
  • 19.08.: skegss, musik & frieden
  • 21.08.: operant, tresor
  • 22.08.: leere & urban grey, schokoladen
  • 22.08.: rosen & spyddet (& more), ohm
  • 23.08.: feine sahne fischfilet, zitadelle
  • 24.08.: bob mould, radioeins parkfest / gleisdreieck
  • 28.08.-01.09.: berlin atonal, kraftwerk
  • 30.08.: froth, urban spree
  • 30.-31.08.: tchornobog, megatherion, funebrarum (& more), morbid catacombs fest / zukunft am ostkreuz
  • 31.08.: psyche & rational youth, urban spree
  • 31.08.: oh sees, festsaal kreuzberg
  • 31.08.: headless horseman, berghain
  • 31.08.: kovyazin d, griessmühle

september

  • 04.09.: linus volkmann, pfefferberg
  • 05.09.: slift, 8mm-bar
  • 05.09.: helmet, so36
  • 06.09.: 19/7001, freudenberg
  • 06.09.: oil thief, autobahn
  • 06.09.: amanda palmer, admiralspalast
  • 07.09.: civic, 8mm-bar
  • 07.09.: boytronic, orwohaus
  • 07.09.: rocko schamoni & mirage, lido
  • 09.09.: ice balloons, privatclub
  • 11.09.: wayne hussey, bi nuu
  • 12.09.: wilco, tempodrom
  • 12.09.: diasiva, banehavoc, coal & submerged, griessmuehle
  • 12.09.: stalker & metalian, toast hawaii
  • 13.09.: alice cooper, max-schmeling-halle
  • 13.09.: kollaps, espectra negra & mala herba, urban spree
  • 14.09.: lygo, badehaus
  • 15.09.: rhys fulber & priest, gretchen
  • 16.09.: say sue me, badehaus
  • 18.09.: drahla, zukunft am ostkreuz
  • 19.-22.09.: berlin swamp fest, zukunft am ostkreuz
  • 20.09.: stars, musik & frieden
  • 21.09.: carlos cipa, roter salon
  • 21.09.: moving targets, urban spree
  • 21.09.: jan off, periplaneta
  • 22.09.: touché amoré & deafheaven, so36
  • 23.09.: pile, urban spree
  • 25.09.: lust for youth, burg schnabel
  • 26.09.: hutch harris (of the thermals), privatclub
  • 26.09.: kalamata & echolot, tiefgrund
  • 27.09.: föllakzoid, bi nuu
  • 27.09.: soft riot, tipsy bear
  • 27.-28.09.: die wärme, itaca, martha rose, skiing, world brain (& more), “no kiddin’” (neukölln, 7 venues)
  • 28.09.: tekknozid, griessmühle
  • 28.09.: portion control, ms gentur, meta meat, gerechtigkeitsliga, mortaja & atrox, bi nuu
  • 28.09.: wolf mountains, urban spree
  • 28.09.: thees uhlmann, lido
  • 30.09.: dirk bernemann (lesung), prachtwerk

oktober

  • 01.10.: eyehategod, zukunft am ostkreuz
  • 02.10.: rudolf eb.er, alice kemp & dave phillips, ausland
  • 02.10.: wandar, corpus christii, irae & satan worship, blackland
  • 03.10.: sulphur aeon, chapel of disease & vouna, urban spree
  • 03.10.: soulside, clash
  • 04.10.: nadja, some became hollow tubes & a-sun amissa, urban spree
  • 04.10.: the sisters of mercy, columbiahalle
  • 05.10.: drab majesty, bi nuu
  • 05.10.: pixies, columbiahalle
  • 05.10.: life, musik & frieden
  • 06.10.: lingua ignota, hide & kontravoid, urban spree
  • 06.10.: die sauna, kantine am berghain
  • 07.10.: new order, tempodrom
  • 07.10.: in the woods, nuke
  • 09.10.: chromatics, astra
  • 10.10.: allah-las, kesselhaus
  • 11.10.: tomas tulpe, nuke
  • 12.10.: new model army, huxleys
  • 12.10.: king gizzard & the lizard wizard, columbiahalle
  • 13.10.: the devil and the universe & le prince harry, urban spree
  • 17.10.: white ring, urban spree
  • 18.10.: the aim of design is space, gewalt & die kerzen, so36
  • 20.10.: agent side grinder, urban spree
  • 20.10.: inter arma, zukunft am ostkreuz
  • 21.10.: moon duo, volksbühne
  • 22.10.: street sects & trepaneringsritualen, urban spree
  • 22.10.: daughters, bi nuu
  • 23.10.: battles, schwuz
  • 23.10.: max cooper, silent green
  • 25.10.: imperial wax, kantine am berghain
  • 25.10.: sun worship & turia, zukunft am ostkreuz
  • 25.10.: and so i watch you from afar, columbiatheater
  • 27.10.: nilüfer yanya, festsaal kreuzberg
  • 27.10.: buzz kull & romance disaster, urban spree
  • 28.10.: a certain ratio, columbiatheater
  • 28.10.: automatic, urban spree
  • 30.10.: pale honey & tiny deaths, urban spree
  • 31.10.: occulture conference, musikbrauere

november

  • 02.11.: bodi bill, säälchen
  • 03.11.: gold, kantine am berghain
  • 03.11.: the thurston moore group, festsaal kreuzberg
  • 05.11.: frank carter and the rattlesnakes, so36
  • 05.11.: fontaines d.c., bi nuu
  • 05.11.: the libertines, columbiahalle
  • 06.11.: mannequin pussy, kantine am berghain
  • 07.11.: death kneel, marie antoinette
  • 07.11.: nitzer ebb, columbia theater
  • 07.11.: herrenmagazin, bi nuu
  • 08.11.: pöbel & gesocks, cassiopeia
  • 08.11.: the twilight sad, gretchen
  • 08.11.: she past away, so36
  • 09.11.: immanu el, musik & frieden
  • 09.11.: anna curra & kadeadkas, urban spree
  • 09.11.: no more & ben bloodygrave, schokoladen
  • 12.11.: thrice & refused, huxleys
  • 13.11.: wicca springs eternal, burg schnabel
  • 14.11.: elbow, huxleys
  • 15.11.: the gotobeds, schokoladen
  • 16.11.: mayhem, astra
  • 16.11.: opeth, huxleys
  • 16./17.11.: stereolab & deerhunter, synfest @ kesselhaus
  • 17.11.: ezra furman, festsaal kreuzberg
  • 19.11. lamb, metropol
  • 19.11.: lagwagon, so36
  • 21.11.: max & igoor cavalera, kesselhaus
  • 22.11.: hot water music, columbiahalle
  • 23.11.: the jeremy days, lido
  • 23.11.: bersarin quartett, dictaphone, birds of passage & saffronkeira, funkhaus
  • 23.11.: sam segarra & friends of gas, zukunft am ostkreuz
  • 25.11.: zoviet france, marie antoirnette
  • 26. & 27.11.: the national, columbiahalle
  • 27.11.: soft kill, badehaus
  • 28.11.: jay-jay johanson, silent green

dezember

  • 01.12.: die krupps, kesselhaus
  • 02.12.: messer, zukunft am ostkreuz
  • 03.12.: boris, bi nuu
  • 03.12.: white lies, tempodrom
  • 03.12.: boy harsher, festsaal kreuzberg
  • 06.12.: dune rats, privatclub
  • 08.12.: clan of xymox, privatclub
  • 10.12.: döll, musik & frieden
  • 10.12.: at the gates & nifelheim, festsaal kreuzberg
  • 10.12.: planes mistaken for stars, cassiopeia
  • 11.12.: die nerven, lido
  • 14.12.: knochenfabrik, so36
  • 15.12.: sophie passmann, festsaal kreuzberg
  • 21.12.: die skeptiker, festsaal kreuzberg
  • 21.12.: tervahäät, sardh, atzmann zoubar, anemone tube & 若潭 ruò tán, hangar49
  • 28. & 29. & 30.12.: peaches, volksbühne

2020

  • 12.01.: enthroned, schammasch & caronte, nuke club
  • 30.01.: dimmu borgir, amorphis & wolves in the throne room, columbiahalle
  • 30.01.: angel olsen, huxleys
  • 01.02.: der moderne man, roadrunners
  • 02.02.: ride, festsaal kreuzberg
  • 11.02.: liam gallagher, tempodrom
  • 13.02.: silverstein & hawthorne heights, so36
  • 18.02.: sleater-kinney, astra
  • 07.03.: kvelertak, so36
  • 13. & 14.03.: slime, so36
  • 03.05.: explosions in the sky, huxleys
  • 21.-24.05.: frank turner / lost evenings iv, astra