dates

september

  • 01.09.: dystopian society, supamolly
  • 01.09.: beginner, samy deluxe & afrob, wuhlheide
  • 02.09.: yukno, kann karate (& more), lido
  • 02.09.: agitnoise, tommyhaus
  • 03.09.: wooden shjips, lido
  • 03.09.: horror vacui & the bellicose minds, rauchhaus
  • 04.09.: death grips, astra
  • 05.09.: christeene, berghain
  • 06.09.: oh sees, so36
  • 06.09.: die hässlichen vögel, for you katrina & negroma, säule/berghain
  • 06.09.: camp cope, (venue tba)
  • 06.09.: hermesbaby101, griessmuehle
  • 07.09.: egotronic & schrottgrenze, about blank
  • 07.09.: alex hacke & danielle de picciotto, arkaoda
  • 07.09.: the moth & treedeon, zukunft am ostkreuz
  • 07.09.: kontravoid & lucy cliche, urban spree
  • 08.09.: sangre de muerdago, delphi stummfilmkino
  • 08.09.: negativ, neon lies, moron & urin, internet explorer
  • 11.09.: tragedy, so36
  • 14.09.: 100blumen, supamolly
  • 14.09.: frank bretschneider & oval, arkaoda
  • 14.09.: living temples & deerest, madame claude
  • 14.09.: killawatt, subheim, ceeys & aseret, kantine am berghain
  • 14.09.: i like ambulance, alte feuerwache
  • 15.09.: pabst, badehaus
  • 15.09.: blind delon, hørd & leere, urban spree
  • 16.09.: thirsty eyes, 8mm-bar
  • 17.09.: amen dunes, lido
  • 17.09.: patsy & moron, bei ruth
  • 18.09.: garbage, huxleys
  • 18.09.: rick astley, admiralspalast
  • 19.09.: boytoy, 8mm-bar
  • 20.09.: king dude & kælan mikla, lido
  • 20.09.: bad breeding, ex-diel & hyäne, bei ruth
  • 20.09.: the hirsch effekt, nuke-club
  • 20.09.: rough hands & every stranger looks like you, tiefgrund
  • 20.09.: plattenbau, niemoc & die wände, internet explorer
  • 20.09.: bleeding knees club, 8mm-bar
  • 21.09.: baretta love, cassiopeia
  • 21.09.: midnight danger, urban spree
  • 21.09.: fotocrime, bleakness & sterbenscult, kastanienkeller
  • 21./22.09.: declan welsh & the decadent west, musik & frieden
  • 22. & 30.09.: blumfeld, festsaal kreuzberg
  • 23.09.: rotten mind & perky tits, k19
  • 23.09.: hauck & bauer, ernst
  • 23.09.: estrons & wolf mountains, maze
  • 24.09.: ambassador21, supamolly
  • 26.09.: okkervil river, lido
  • 27.09.: deafheaven, bi nuu
  • 27.09.: mozes + the firstborn, father midnight & the usual boys, auster-club
  • 28.09.: they might be giants, columbiatheater
  • 28.09.: forever pavot, urban spree
  • 29.09.: suede, columbiahalle
  • 29.09.: sextile, urban spree
  • 29.09.: tekknozid, griessmühle
  • 29.09.: part chimp, spectres, whorns & hure, (venue tba)
  • 29.09.: alex stolze, villa elisabeth
  • 29.09.: search yiu, acud
  • 30.09.: noplace trio (thor harris, aidan baker, simon goff) & a-sun amissa, arkaoda

oktober

  • 01.10.: cauldron, vultures vengeance & midnight prey, zukunft am ostkreuz
  • 02.10.: beach house, huxleys
  • 02.10.: toktok vs soffy o, housemeister & haito, so36
  • 02.10.: thorofon, control & spit mask, urban spree
  • 02.10.: jaguwar & yeahrs, tiefgrund
  • 03.10.: dilly dally, maze
  • 03.10.: the adicts, huxleys
  • 04.10.: dollkraut band, griessmuehle
  • 04.10.: mitski, musik & frieden
  • 04.10.: bike, 8mm-bar
  • 04.10.: she spread sorrow, hangar 49
  • 05.10.: winter & shybits, urban spree
  • 06.10.: shxcxchcxsh & e-saggila, about blank
  • 06.10.: nomir & shrike, die klinke
  • 06.10.: magic shoppe, badehaus
  • 06.10.: kala brisella & trucks, internet explorer
  • 07.10.: angelo harmsworth, ciarra black, death kneel, pravik, tourist gaze & v. sinclair, ohm
  • 08.10.: daniel hope & zürcher kammerorchester (“vivaldi’s four seasons recomposed by max richter”), philharmonie
  • 09.10.: low, festsaal kreuzberg
  • 10.10.: the tidal sleep, musik & frieden
  • 11.10.: crimer, urban spree
  • 11.10.: go!zilla & fornet, schokoladen
  • 11.10.: jozef van wissem, zukunft am ostkreuz
  • 12.10.: traitrs, 12 grad aetherloge
  • 12.10.: robert lippok, arkaoda
  • 12.10.: david j clemmons, artliners
  • 12.10.: maggot heart, urban spree
  • 13.10.: spiritual front, bootblacks & living temples, urban spree
  • 14.10.: william basinski / evelina domnitch & dmitry gelfand, berliner festspiele / immersion (schaperstraße)
  • 14.10.: invsn, urban spree
  • 14.10.: zement & miira, internet explorer
  • 15.10.: moving targets & beginnings, wild at heart
  • 15.10.: dita von teese, admiralspalast
  • 17.10.: ionnalee / iamamiwhoami, berghain
  • 17.10.: bambara & pigeon, tiefgrund
  • 17.10.: the ex, arkaoda
  • 18.10.: bloc party, columbiahalle
  • 18.10.: penelope isles, internet explorer
  • 18.10.: common eider king eider, drekka & visions, urban spree
  • 18.10.: mädness + döll, kobito & ecke prenz, gretchen
  • 19.10.: killing joke, huxleys
  • 20.10.: dirk bernemann & jörkk mechenbier (lesung: klara), z-bar
  • 20.10.: david eugene edwards & alex hacke, lido
  • 21.10.: therapy?, so36
  • 22.10.: whores. & heads., musik & frieden
  • 22.10.: elysian fields w/ paul wallfisch, grüner salon
  • 23.10.: orbital, festsaal kreuzberg
  • 23.10.: how to dress well, silent green
  • 24.10.: deathprod, berghain
  • 24.10.: unhappybirthday, acud
  • 25.10.: jon hopkins, astra
  • 26.10.: leather strip & silent em, urban spree
  • 26.10.: boy division, schokoladen
  • 26.10.: lygo, badehaus
  • 26.10.: fehlfarben, heimathafen
  • 27.10.: sind, privatclub
  • 27.10.: acid mothers temple, ensemble economique, dream mirror & kulku, urban spree
  • 29.10.: gang of four, so36
  • 30.10.: fletcher tucker, chuck johnson & ghost bag + tine fetz, zukunft am ostkreuz
  • 31.10.: khruangbin, astra
  • 31.10.: echo & the bunnymen, admiralspalast
  • 31.10.: metric, kesselhaus
  • 31.10.: fever ray, verti music hall

november

  • 01.11.: tusq, badehaus
  • 01.11.: wicca phase springs eternal, burg schnabel
  • 01.11.: sunken, zukunft am ostkreuz
  • 01.11.: aphex twin, funkhaus
  • 02.11.: whispering sons, principe valiente, golden apes & trouble fait, bi nuu
  • 03.11.: daf, funkhaus
  • 03.11.: portico quartet, mammal hands, stuff., matthew halsall & the gondwana orchestra, säälchen
  • 04.11.: propagandhi, astra
  • 05.11.: kelly lee owens, prince charles
  • 05.11.: lord huron, columbiatheater
  • 06.11.: black honey, cassiopeia
  • 06.11.: cold cave, urban spree
  • 07.11.: father john misty, huxleys
  • 07.11.: snail mail, badehaus
  • 07.11.: serpentwithfeet, lido
  • 08.11.: clawfinger, columbiatheater
  • 08.11.: phoria, urban spree
  • 08.11.: and the golden choir, admiralspalast
  • 09.11.: lene lovich, wild at heart
  • 09.11.: soft kill, maze
  • 10.11.: inade, vortex, desiderii maginis, visions & jesuve, urban spree
  • 10.11.: knarf rellöm, schokoladen
  • 10.11.: nina hagen & band, apostel-paulus-kirche
  • 10.11.: elektro guzzi, ricardo donoso, waelder & paco sala, silent green
  • 10.11.: the growlers, astra
  • 11.11.: idles, so36
  • 11.11.: karies, lido
  • 12.11.: the human league, huxleys
  • 12.11.: the wave pictures, humboldthain
  • 12.11.: mirrors for psychic warfare, kantine am berghain
  • 13.11.: public service broadcasting, columbiatheater
  • 13.11.: kikagaku moyo, lido
  • 14.11.: james holden, berghain
  • 14.11.: the kvb, lido
  • 15.11.: psychic tv, astra
  • 15.11.: nothing, cassiopeia
  • 15.11.: the twilight sad, musik & frieden
  • 15.11.: abwärts, so36
  • 15.11.: sundays & cybele, 8mm-bar
  • 15.11.: j.c. satàn & jessica93, urban spree
  • 16.11.: drangsal, so36
  • 16.11.: tocotronic, waschhaus potsdam
  • 16.11.: acht eimer hühnerherzen & sedlmeir, badehaus
  • 16.11.: noseholes, love lanes & ex-diel, kvu
  • 16., 17. & 18.11.: einstürzende neubauten (“lament”), pierre-boulez-saal
  • 17.11.: maribou state, säälchen
  • 17.11.: statiqbloom, kollaps & imperial black unit, urban spree
  • 17.11.: the holy, privatclub
  • 17.11.: yellow eyes, ancst, anicon & sinatra, zukunft am ostkreuz
  • 18.11.: dream wife, musik & frieden
  • 18.11.: tess parks, urban spree
  • 19.11.: tesseract, lido
  • 19.11.: kylie minogue, tempodrom
  • 20.11.: belgrad, waschhaus potsdam
  • 20.11.: zeal & ardor, columbiatheater
  • 22.11.: frank turner, columbiahalle
  • 22.11.: hide, urban spree
  • 23.11.: das ich, nuke-club
  • 23./24.11.: spiritualizd, the soft moon, the blue angel lounge, camera, the underground youth, levent, gewalt (& more), kesselhaus
  • 24.11.: social waste, cassiopeia
  • 24.11.: we were promised jetpacks, lido
  • 24.11.: placebo effect, urban spree
  • 24.11.: escape with romeo, bi nuu
  • 24.11.: social waste, cassiopeia
  • 25.11.: interpol, tempodrom
  • 26.11.: gary numan, huxleys
  • 27.11.: peter murphy, columbiatheater
  • 28.11.: mc50, columbia-theater
  • 30.11.: pöbel & gesocks, cassiopeia
  • 30.11.: chuckamuck, bi nuu

dezember

  • 01.12.: mantar, so36
  • 02.12.: slayer, anthrax, lamb of god & obituary, (venue tba)
  • 03.12.: chuck ragan, heimathafen
  • 05.12.: boy george & culture club, verti music hall
  • 05.12.: the exploding boy, nuke club
  • 05.12.: swutscher, kantine am berghain
  • 06.12.: ash, bi nuu
  • 06.12.: sigillum s & ab uno, hangar 49
  • 07.12.: naked lunch (reduced), monarch
  • 07.12.: kai schumacher & sebastian plano, funkhaus
  • 07.12.: beak>, lido
  • 08.12.: current 93, funkhaus
  • 08.12.: bell witch, zukunft am ostkreuz
  • 08.12.: esben and the witch, frannz
  • 08.12.: david judson clemmons, rote beete bar
  • 08.12.: lebanon hanover, so36
  • 09.12.: mgmt, columbiahalle
  • 09.12.: shame, so36
  • 14.12.: candice gordon, schokoladen
  • 14.12.: adult. & poison point, urban spree
  • 15.12.: alone in the hollow garden, sielwolf & nam-khar, contemplatron & holotrop, hangar49
  • 15.12.: cypress hill, verti music hall
  • 21.12.: knochenfabrik, so36
  • 21.12.: freunde der italienischen oper, kantine am berghain

januar

  • 05.01.: slime, astra
  • 21.01.: zoot woman, frannz
  • 24.01.: behemoth, wolves in the throne room & at the gates, huxleys
  • 25.01.: bohren & der club of gore, funkhaus
  • 26.01.: muff potter, astra
  • 27.01.: the dandy warhols, festsaal kreuzberg
  • 29.01.: fucked up, cassiopeia

februar

  • 07.02.: death cab for cutie, astra
  • 07.02.: covenant, columbiatheater
  • 16.02.: madrugada, columbiatheater

märz

  • 03.03.: white lies, huxleys
  • 08.03.: perturbator, lido
  • 09.03.: drangsal, so36

april+

  • 02.04.: the kooks, tempodrom
  • 04.04.: peterlicht, festsaal kreuzberg
  • 10.04.: dirk von lowtzow (lesung), hau1
  • 26.04.: donots, columbiahalle
  • 16. & 17.05.: dead can dance, tempodrom
  • 06.09.: 19/7001, freudenberg